A kinyomtatott hírlevelet postán csak azokba a könyvtárakba küldjük el, amelyekblől ezt külön kérték tőlünk. Az InterNetes változat mindig friss, korábban jelenik meg, és a más WEB-helyekre történő hivatkozások lehetősége miatt teljesebb is, ezért azt ajánljuk.
Kérjük tisztelt olvasóinkat, hogy írjanak, ha - mert például nincs InterNet hozzáférésük - nem elégszenek meg az elektronikus formával, és kérik a kinyomtatott változatot!
Kérjük tehát témajavaslataikat a szokásos módokon: személyesen, levélben, telefonon, faxon, e-mailben és a TextLib Listen.
Igyekezni fogunk olyan részletes válaszokat adni, hogy az tanfolyami segédletként vagy a dokumentáció kiegészítéseként is használható legyen.
A 124 válaszadóból 103 aláírt szoftver-hasznosítási szerződést tartalmazott, és abból 68 pedig aláírt szoftver-támogatási szerződést is. A jogosultak közül 21 könyvtár véglegesen lemondott a TextLib használatáról. Még mindig várunk 49 levélre, ezek közül főként azokra, amelyeket a TextLibet használó könyvtárak adnak majd postára, hiszen legalább 10 ilyenről tudunk. Persze fontos lenne a többi is, minél kevesebb lemondó nyilatkozattal...
Túl vagyunk az 1999-es második számlán, januárban jön a következő, és utána mindig félévente az újabbak.
Bizonyára emlékeznek még arra, hogy a szoftver-támogatási díj mértékét a a TextLibbel dolgozók számához kötöttük. Sok könyvtárban éltek azzal a lehetőséggel, hogy a támogatási díj csökkentése érdekében átmenetileg csökkentették az eredeti jogosultságban rögzített 25 felhasználói helyet. Ismét hangsúlyozzuk, hogy a 25 felhasználós programra szóló joga mindenkinek megmarad, tehát újabb gépek munkába állításakor nem kell magasabb felhasználó- számú programot vásárolni, hanem csak a változást kérjük bejelenteni (ez persze maga után vonja a magasabb mértékű támogatási díjat). Nem csupán adminisztrációról van szó, ezentúl a jogosultságokat program ellenőrzi majd.
Az egygépes változatnál a felhasználó-szám magától értetődik, a hálózatos változatot használók a szerver képernyő 1. ablakának fejlécén látják a maximális megengedett felhasználó-számot: Felhasználók/25. A következő, az 1.60-as TextLib változatra történő átállás azonban a felhasználó-számot a szoftver-támogatási szerződésben meghatározotthoz fogja igazítani. A szükséges ellenőrzéseket és módosításokat a felújító program végzi el, ily módon megmarad a későbbi programváltozatok TextLib honlapról történő letölthetőségének szabadsága. A kiegészítő programokra is érvényes marad a szabad letöltés, de természetesen csak a jogot szerzett könyvtárakban fogják tudni azokat használni.
A visszakapott szerződésekből kiderült, hogy sok könyvtárnak megváltozott a neve (esetleg mindig is rosszul tudtuk). A szerver program képernyőjén és a munkaállomás bejelentkező ablakán olvasható intézménynevet mi írtuk a programba, azt Önök nem tudják megváltoztatni, pedig néha kellene. Azért indokolt ez a szigor, mert a TextLib másolható program, az intézménynév az egyetlen látható igazolása a jogosultságnak. Szükség van tehát egy programra, amivel ezt a névváltoztatást el lehet végezni. Elkészítjük, de a használatát feltételhez kötjük: csak előre bejelentett változtatást fog a program végrehajtani.
Később máshogy is történhet, de mindenképpen egyeztetni fogjuk terveinket a TextLib Egyesület vezetőségével.
Egyelőre nem főtárgy a Textlib, hanem speciális kollégium, de ha az érdeklődés marad, akkor 4-5 félév alatt sok mindent meg fognak tanulni a résztvevők. Pár év, és képzett TextLibes könyvtár-informatikusok kerülnek ki az egyetemről!
A levéltár esetében a nagy távolság csak néhány utcányi: a TextLib szerver és a web szerver a VIII. kerületi Leonardo Da Vinci közben működik, a TextLib munkaállomások pedig az V. kerületi városházán.
Tekintsünk néhány ügyes példát a jobb érthetőség kedvéért!
1. Könyv kötet bevitelekor az ár+terjesztési feltételek (áR+terj. felt.) mező kitöltése egy (mostanában már rendszerint négyjegyű) szám beírása után általában az alábbi karaktersorozattal fejeződik be:
Öt billentyű, mindig ugyanúgy, persze az ötödik csak akkor, ha a következő kitölteni szándékozott mező a "Példányai". A billentyűzet makró használatával egyetlen billentyű leütésével helyettesíthető.
2. A szerzőségi közlés mezőhöz tartozó expand az adatbázisban található alkotók neveit tartalmazza. Nagyon jól használható a gépelés helyettesítésére, és az esetleges gépelési hiba kizárására: az expandból a név a mezőbe másolható. Az idegen nevekben azonban van egy kis baj a sorrenddel. Meg kellene cserélni a vezetéknevet és a keresztnevet. A billentyűzet makró erre is alkalmas!
3. Gyakori feladat ugyanazt a műveletet elvégezni egy találati halmaz összes elemén. A bevitelkor felejtettunk el valamit, vagy később változtak a körülmények mindegy, sok rekordon kell a módosítást végrehajtani. Valóságos példa a beiratkozott olvasók jelszavának beírása, beiratkozáskor ez nem kellett, most azonban szükség van rá.
Az olvasók távollétében a jelszót generáljuk automatikusan a születési dátumból, vagyis másoljuk a dátumot a jelszó mezőbe, tároljuk a rekordot, és végezzük folyamatosan ugyanezt a találati halmaz összes elemén. Nagyon unalmas munka, ez is inkább a billentyűzet makrónak való.
A megoldásokat a TextLib főiskola rovatban találják.
A TextLib elinduláskor, leálláskor és működés közben is ellenőrzi a programok és az adatbázis épségét és összetartozását. Sajnos ugyanezt nem teszik meg a különféle segédprogramok, így előfordulhat, hogy valaki adatok exportálásába vagy importálásába fog egy "lejárt szavatosságú" programmal.
Egyszerű ezt a hibát elkerülni: az új TextLib változat letöltésekor a kiegészítő programokat (TextLib és HunMarc export-import, off-line kölcsönzés, nyomtatónyelv és - ez viszont sokaknak tényleg kihgyható - web szerver) is le kell másolni. Egy "úgysem kell soha" program bármikor mégis fontossá válhat, és nem egyszerű a meglevő elavultról magállapítani, hogy elavult. Jobb, ha mindig a biztosan legújabb van kéznél.
A programjavítások között az esztétikai jellegű módosítástól a szarvashibák megszüntetéséig terjedő mindenféle változtatás található. Az egymás utáni javítócsomagok egyanazt a programrészt is, és egymással össze nem függő programrészeket is érinthetnek. Biztos módszer a program karbantartására a folyamatos aktualizálás. Ha mégis kimarad az utolsó javítókészlet, és felbukkan egy annál is újabb, akkor mindkettőt le kell tölteni, ügyelve a sorrendre.
Itt jegyezzük meg, hogy a következő programváltozattól (V1.60) kezdve a javítások menete egyszerűsödik. Minden javítókészlet tartalmazni fogja az összes korábbit is, tehát mindig egyetlen - épp aktuális - javítókészlet lesz.
Ha valamit még rá kellene írni, akkor nem. Nem lehet sem az érvényességet, sem a könyvtár címét, sem semmit. Akkor alkalmas tehát, ha az olvasó máshonnan, célszerűen a kinyomtatott vagy most már a webes keresőn is lekérdezhető olvasói állapotból tudja meg mindazt, és annál többet is, amit az olvasójegyre ráírni szokás.
Nem magától értetődő a vonalkód olvasása, ugyanis nem egy köznapi fajta. A neve Interleave 2 of 5, a vonalkód olvasók csak külön engedéllyel olvassák, alaphelyzetben nem.
Mivel sokféle olvasó van forgalomban, a programozásra oldalszámokkal részletezett receptet adni nem tudunk. Minden kézikönyv megfelelő lapjáról beolvashatók azok a beállító kódok, amelyek megengedik az Interleave 2 of 5 felismerését. Ezt be kell állítani. Az ellenőrző jegy beküldését (transmit check digit) általában nem javasoljuk, az ellenőrző jegy használatát (verify check digit) azonban igen.
A diákigazolvány vonalkódja miatti átprogramozás nem befolyásolhatja a korábban beállított olvasási képességeket.
A makró készítést az "Egyéb", "Eszközök", "Makró kezelés", "Definiálás" menüpontban kell elkezdeni. A menüpont kiválasztása előtt pontosan azon a helyen kell állni, ahol a makró által tenni tervezett lépéseket a valóságban végre tudjuk hajtani. "Na figyelj, megmutatom mit kell tenned!" - mondhatjuk. Ha elrontjuk a billentyűzést, újra kell kezdeni az egészet, nem lehet javítani. A befejezéshez az "Egyéb", "Eszközök", "Makró kezelés", "definiálás Vége" menüpontba kell navigálni, persze csak egérrel, mert különben a navigálás billentyűi is bekerülnének a makróba. Gyorsabb a kezdést és a befejezést is billentyűzni: Ctrl/Shift/F7 a kezdő, Ctrl/Shift/F8 a befejező billentyű.
Vigyázni kell arra, hogy a makró gyorsbillentyűje ne keveredjen a TextLibben szokásosan használt billentyű-parancsokkal. A beépített billentyű-parancsokat nem lehet felülírni, ha tehát pl. a Ctrl/h értelmezhető makró gyorsbillentyűként és cimkére ugrás parancsaként is, akkor az utóbbi történik meg.
A makró definiálása közben a képernyő jobb alsó sarkában "F" betű látszik.
A programból kilépés előtt a makrót célszerű elmenteni, mert csak így lesz meg a legközelebbi belépéskor is. Az elmentett makrókat a használathoz be kell tölteni.
Anélkül, hogy a program - egyébként gyönyörűséges - rejtelmeibe merülnénk, egy fontos kiegészítést fűzünk a makrók használatához. A programban előforduló időigényes tevékenységek - ezek többnyire az adatbázis műveletek, pl. keresés, tárolás, expand kérés - akadályozhatják a makrók működését. Amíg ugyanis a program vár, a makró fut, lefut a semmibe. Ellenőrizni kell tehát, hogy a makróba illesztett, időigényes műveletet előidéző billentyűnyomás valóban végrehajtódik-e!
Íme a Mire jó a ...? rovatban leírtakhoz tartozó részletek:
Az első példához választhatjuk a könyv kötet bevitelt, álljunk az "áR+terj. felt." mezőbe, gépeljük be az árat (csak a számokat), majd az alábbiakat:
Ctrl/Shift/F7 | - makró kezdés, gyorsbillentyű megadás |
, | - vessző |
Space | - szóköz |
F | - F betű |
t | - t betű |
Ctrl/p | - ugrás a "Példányai" mezőre |
Ctrl/Shift/F8 | - makró befejezés |
A későbbi alkalmakkor az ár megadása után már csak a gyorsbillentyűt kell megnyomni, a többi a makró dolga.
A második példa kiindulópontja ugyancsak lehet a könyv kötet beviteli űrlap, abban a szerzőségi közlés mező. Nyissunk egy expandot, válasszunk egy idegen nevet és enterrel másoljuk a mezőbe! Most indulhat a makró.
Ctrl/Shift/F7 | - makró kezdés, gyorsbillentyű megadás |
Ctrl/balra nyíl | - ugrás a vezetéknév elejére |
Shift/End | - a vezetéknév kijelölése |
Shift/lefelé nyíl | - a vezetéknév bemásolása a noteszba |
Ctrl/balra nyíl | - ugrás a vezetéknév elejére |
Backspace | - a szóköz törlése a visszatörlő billentyűvel |
Backspace | - a vessző törlése a visszatörlő billentyűvel |
Shift/End | - a vezetéknév kijelölése |
Delete | - a kijelölt szövegrész törlése |
Ctrl/balra nyíl | - ugrás a keresztnév elejére |
Shift/Ins | - a notesz kinyitása |
Enter | - a vezetéknév bemásolása a mezőbe |
Space | - szóköz a vezetéknév után |
End | - ugrás a név végére |
Ctrl/Shift/F8 | - makró befejezés |
Megjegyzések:
A harmadik példa makrója olvasó rekordokkal dolgozik. A találati halmaz előállítása után az első elemen állva válasszuk az ablakos megnézést, majd a megnézés módból álljunk át módosításba. Ekkor kezdődik a makró.
Ctrl/Shift/F7 | - makró kezdés, gyorsbillentyű megadás |
Ctrl/v | - ugrás a "Vonalkód" mezőre |
Ctrl/s | - ugrás a "Szül. hely" mezőre |
Ctrl/s | - ugrás a "Szül. idő" mezőre |
Shift/lefelé nyíl | - a születési idő bemásolása a noteszba |
lefelé nyíl | - egy mezővel tovább |
lefelé nyíl | - egy mezővel tovább |
lefelé nyíl | - egy mezővel tovább |
lefelé nyíl | - egy mezővel tovább |
lefelé nyíl | - egy mezővel tovább |
lefelé nyíl | - egy mezővel tovább |
Shift/Ins | - a notesz kinyitása |
Enter | - a születési idő bemásolása a mezőbe |
Alt/t | - a rekord tárolása |
Ctrl/Shift/F8 | - makró befejezés |
Megjegyzés:
Elvileg a hálózati kártyához adott lemezről telepített driver-rel ez nem fordul elő, mi mindenesetre nem tudtuk elérni, hogy a hálózat megbízhatóan menjen. Egy hálózati kártya csere sokat segített, azóta minden rendben van.
A TextLib IPX driver eddig nem vizsgálta, hogy a beérkezett IPX csomag tartalma jó-e. Annak kellene ugyanis lennie. A fenti eset miatt az 1.60-as verzióval már olyan IPX drivert adunk, ami az ilyen hibákat is észreveszi. Nagyon veszélyes ugyanis, hogy esetleg rossz adatrekordok kerülnek az adatbázisba.
Az 1.60-as megjelenéséig azt javasoljuk, hogy aki Win98 alól használja a TextLibet, és RTL8029-es hálózati kártyája van, szerezzen valami teszt programot, amivel ellenőrizni tudja, hogy nem hibázik-e néha a kártya.
Ezért célszerű lehet az indexelést (bár erre igen ritkán van szükség), Win98 alatt futtatni. Esetleg a TextLib szerver is mehet Win98 alatt, az InfoKerben ezzel is jó tapasztalataink vannak (igaz, itt jóval kevésbé van meghajtva egy TextLib szerver, mint egy könyvtárban)
A náluk előforduló hibákat sajnos az InfoKerben nem sikerült reprodukálnunk (nálunk remekül megy az 1.60). Január közepén lemegyünk Szolnokra, hátha a helyszínen több sikerrel vetjük magunkat a hibák nyomába.
Úgy látszik, - és tulajdonképpen ez nem meglepetés - hogy nem tudunk a valóságos könyvtári munkához hasonló tesztfeltételeket teremteni. Persze az sem oldana meg mindent, hiszen a sokféle gép, a sokféle operációs rendszer és a mindenféle eszközmeghajtó olyan változatosságot jelent, amit pont annyi számítógépen lehetne utánozni, amennyin a TextLibes könyvtárak összesen dolgoznak.
Magyarázkodtunk eleget, bocsánatot kérünk a késésért! Lesz új verzió, de időpontot most inkább nem mondunk. Reméljük, hogy hamarosan ...
Vissza: Hírlevelek TextLib_honlap InfoKer_honlap